ESU-L2000 LEEP Electrosurgical Unit (Five Functions)
ARI Medical Equipment Co.,Ltd
Contact Now
Place of Origin : China
Brand Name : ARI
Model Number : ESU-L2000
Payment Terms : T/T
Contact Now
Specifications:
-Microcomputer control
-Different electrodes have different effects in coagulation.
-An optional smoke evacuation system is available.
-Particular illuminating ESU pencil can increase the clarity of wound healing.
Technical Specifications
Power: 220V±22V(110V±11V), 50Hz±1Hz
Operating frequency: 360~460kHz
Power rating: 880VA±10%
Five working modes:
--Monopolar Cut
a) Cut1 (pure cut):1W~200W( Load 500Ω)
b) Cut2 (Blend1):1W~150W(Load 500Ω)
c) Cut3 (Blend2):1W~100W (Load 500Ω)
--Monopolar Coag
d) Coagulation1(Spray Coag):1W~120W( Load 500Ω)
e) Coagulation2(Forced Coag):1W~80W( Load 500Ω)
--Power Consumption : ≦880VA(Cutting function 200W)
Surgical Smoke Evacuation:
-Blowing rate: 100 l/min @ 6mm tube
-Noise: <60dB(A)
-Start Control: Manus/Foot/Synchronize
-Suction Adjust: 10%~100%
-Stop delay time: 0~60s
-AC Power: AC90~250V, 50Hz
-Power consumption: < 350W
-Filter Characteristics: 99.999% @ 0.1-0.2μm
-Active Carbon: 97% @ 1 year